TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2016

2015

2014

2013

2012

Gümüşlük Akademisi’nde Müzik
Şan-Keman-Piyano 

Program:

Senem Demircioğlu’yla Şan

• Doğru nefes kullanımı.
• Klasik şan tekniği temel alınarak, nefes ve vücut koordinasyonu eğitimi,

• Temel ses egzersizleriyle şan tekniğini geliştirme ve vücut kondisyonu sağlama,
• Seviyeye ve ses rengine göre talep edilen ve eğitimci tarafından ön görülen eserler üzerine detaylı teknik eğitim ve yorumlama teknikleri,
• Çalışılan repertuvara göre diksiyon, fonetik ve telaffuz çalışması,
• Yine çalışılan eserler doğrultusunda sahnede oyunculuk ve estetik vücut kullanımı,
• Talep edildiği takdirde konservatuvar giriş sınavlarına hazırlık çalışmaları...


İklim Tamkan’la Piyano 

• Enstrümanla vücudun bağı ve bu ilişkinin doğru bir temel üzerinde şekillendirilmesi,
•  Performans esnasında vücudun doğru kullanımı,
• Teknik egzersizlerle kondisyon çalışmaları,
• Dönemlere göre artikülasyon ve müzikalite çalışmaları,
• Piyanoda deşifre ve hızlı okuma teknikleri,
• Repertuvar çalışmaları,
•Talep edildiği takdirde konservatuvar giriş sınavlarına hazırlık çalışmaları...


İmge Tilif’le Keman 

• Başlangıç seviyesi için temel teknik ve yay çalışması,
• Çalım esnasında enstrüman ve vücut ilişkisi,
• Temel tutuş ve yay teknikleri üzerine detaylı çalışma,
• Repertuvar çalışmaları,
• Çalışılan repertuvara göre (barok, klasik, romantik, modern) stil, müzikalite ve artikülasyon çalışması,
• Temel klasik batı tekniği ve repertuvarı sonrasında öğrencinin isteği üzerine, caz keman ve Türk müziği alanında stil çalışmaları,
• Talep edildiği takdirde konservatuvar giriş sınavlarına hazırlık çalışmaları...
   


Senem Demircioğlu’yla Müzik Teori ve Solfej Çalışmaları

• Başlangıç seviyesi için, temel solfej eğitimi; akıcı bir şekilde sesli& bona nota okuma, nota yazma. 
• Orta ve ileri seviyeler için temel solfej eğitimine ek olarak tek sesli, iki sesli dikte ve ritm diktesi yazma, deşifre yapma.
• Başlangıç seviyesi müzik teori için, müzik terimlerinin açıklamalarıyla öğrenimi. Temel armoni bilgilerinin hem yazılı hem işitsel öğrenimi.
• Orta ve ileri seviyeler için ileri seviye armoni bilgilerinin hem yazılı, hem işitsel, hem çalarak öğrenimi. Genel akor bilgisi.
• Her seviye için teknik okuma ve yazma dışında, müzikal okuma öğrenimi.
 • İleri ve orta seviyeler için seçilecek ufak eserlerin form analizleri. 

---//---

• Dersler haftada bir gün 60 dk. olarak yapılacaktır.
• Kurs ücreti aylık 600 TL'dir.
• Müzik teori ve solfej için katılımlar seviyelere göre ayrılacak ve grup dersi olarak yapılacak, başlangıç seviyesi 45 dk., orta ve ileri seviye sınıflar 60 dk. üzerinden gerçekleştirilecektir.
• Yaş sınırı alt limit: 
Şan için: 16, Piyano, keman, müzik teori ve solfej dersleri için: 11 
• Müzik teori ve solfej kursu hariç diğer kurslarda dersler hocayla teke tek yapılacaktır.
• Çalışma gün ve saatleri katılımcıyla birlikte kararlaştırılacaktır.


*Adres:
Gümüşlük Akademisi Vakfı İstanbul Şubesi

 Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

Kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org


---//---

Senem Demircioğlu (Mezzo Soprano)

Ankara’da doğdu. 1998’de başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano bölümünde Doç. Hülya Ardıç’ın öğrencisi olan sanatçı 2006’da Piyano Ana Sanat Dalı'ndan mezun oldu ve aynı yıl opera bölümünde Payam Koryak ile şan çalışmalarına başladı.

2009’da Bulgaristan Sofya'da düzenlenen “Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”nda birincilik ödülünü kazandı. 

Opera Ana Sanat Dali’dan 2012’de pekiyi dereceyle mezun olup eğitimine Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi'nde Prof. Ulf Baestlein’ın master öğrencisi olarak devam etti.

Bu sürecte Prof. K. Wessel, A. Felle, A. Kirchschlager gibi isimlerin ustalık sınıflarına katıldı. 

Master öğrenimi sırasında; M. Ravel’in “L’enfant et les Sortileges” operasından “Maman, La Tasse Chinoise ve La Libellule” rollerini,   O. Nicolai’nin “Die lustigen Weiber von Windsor” operasından "Frau Reich" rolünü, G. Donizetti’nin “Le Convenienze ed Inconvenienze Teatrali” operasından “Dorotea” rolünü seslendirdi.

Fazıl Say’ın Madımak katliamı için bestelediği “Ses” adlı oda operasının Mezzo Soprano solistliğini yapan sanatçı yine Say’ın bestelediği Gezi Park III’ün Türkiye prömiyerinde sahne aldı. Gezi olaylarının 1. yıl dönümünde “Volkstheater Wien”de gerçekleştirilen “Gezi Concert”de  F. Say ile "İlk Şarkılar"ı seslendirdi.

2014 yilinda Almanya Leipzig’de "Alte Musik Fest”e J. A. Hasse’nin “La Semiramide Riconosciuta” operasında “Scitalce” rolü icin davet edildi. 
2014-2015 sezonunda, E. Naske’nin "Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch" operasından "Tyrannja Vamperl" başrolü ile Graz Oper’de debut yaptı. Ve bu rolle Avusturya basınında önemli kritikler aldı. 

2015-2016 sezonunda, Engelbert Humperdinck’in bestelediği, Viyana Taschen Oper&Graz Oper produksiyonu “Schneewittchen” eserinde “Böse Königin” rolünü seslendirdi. 

Opera hayatına Avusturya’da aktif bir şekilde devam eden Demircioğlu, şu sıralar piyanist İklim Tamkan ile, Fazıl Say prodüktörlüğündeki albüm çalışmalarına devam etmektedir.  


İklim Tamkan (Piyano, Klavsen)

İzmir’de doğan sanatçı, müzik eğitimine 1995 yılında H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Güherdal Çakırsoy ve Prof. İlhan Baran ile başladı.
D.E.Ü. İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Aykut Yafeile sürdürdüğü 6 yıllık eğitimi süresince çeşitli şehirlerde sayısız konser ve resitaller verdi. Türkiye’deki eğitim süreci boyunca Ayşegül Sarıca, Ali Darmar, Namık Sultanov ve Giovanni Battel gibi sanatçılarla da çalışma fırsatı buldu.
Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. İ.Häusler ile çalışmalarına devam eden Tamkan, 2002 yılında Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Solistlik Bölümü’ne, uzun yıllar Avrupa Piyano Eğitimciler Derneği başkanlığını da sürdürmüş olan Prof. Walter Groppenberger’in sınıfına kabul edildi.

Tamkan, piyano “solistlik” bölümünde sürdürdüğü eğitiminin yanında “ piyano pedagojisi” eğitimi de almaya karar vererek 2007 yılında aynı üniversitenin pedagoji enstitüsünde çalışmalarına başladı, piyano solistlik eğitimini bu bölümle beraber paralel olarak sürdürmeye devam etti.

Eğitimi esnasında uzmanlığını -“eski müzik” enstitüsüne bağlı olan – klavsen dalında yapan Tamkan, klavsen hocalarının da teşvikiyle bu enstrümanı “yan dal” olarak icra etmekle yetinmek istemedi ve aynı üniversitenin Eski Müzik Enstitüsü Klavsen Ana Sanat Dalı Solistlik Bölümü’ne birincilikle kabul edilerek dünyaca ünlü müzisyen ve pedagog Prof. Jesper Christensen ile klavsen hayatına başlamış oldu. Prof. Eva Maria Pollerus, Prof. Michael Hell ve Merit Eichorn gibi değerli isimlerle devam ettirdi.

Eğitimi süresince çeşitli Avrupa ülkelerinde Roland Batik, Prof. Bronislawa Kawalla, Prof. Tadeusz Chmielewski, Prof. Elzbiata Guzek-Soini, Prof. Oleg Krimmner ve Laurent Boullett gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle masterclass çalışmaları yapan Tamkan, ayrıca klavsen dalında İtalya Montisi’deki The Piccola Accademia ustalık sınıfına kabul edilerek akademiyi başarıyla tamamladı.

Tamkan İtalya, Polonya, İsviçre, Slovenya, Almanya gibi birçok ülkede resitaller ve oda müziği konserleri verdi. Sanatçı, İtalya’da yapılan Uluslararası Valtidone Genç Yetenekler Yarışması’nda piyano dalında üçüncülük ödülü, klavsen dalında Uluslararası Kiwanis Ödülü’nün yanı sıra Avusturya Devleti tarafından verilen Martha Debelli ödülü ve bursunu arka arkaya iki defa kazanmıştır.
2014 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı,  Mehmet Turgut’un “Ala Portreler”  isimli fotoğraf sergisinin- kısa filminin müziklerini bestelemiştir.
Tamkan aynı sene Ayşen Gruda’nın başrolünü oynadığı ve genç kadın oyuncularla birlikte sahnelenen “Kadınlar Hep Gülmeli” isimli politik komedi oyunun müziklerini de canlı performansıyla sahneye taşımıştır.

Yine aynı yıl içerisinde piyasaya sürülen, Metin Altıok’a saygı “Anka” albümünde prodüktör ve icracı olarak iki şarkısı bulunan Tamkan, bu iki şarkıyı Mezzo soprano Senem Demircioğlu ve Güneş Duru solistliğinde seslendirmiştir.

Tamkan Aralık 2014’te St Antuan Kilisesi’nde sahne aldığı konserde “İstanbul Barok Orkestrası” ile beraber Türkiye’de daha önce hiç seslendirilmemiş olan özel bir repertuvarı klavsen ve kilise orguyla dinleyicilerle buluşturmuştur.
Sanatçı 2016 yılında Avusturya “Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi” Oberschützen Akademisi’nde Prof. Michael Hell ile klavsen ve Generalbass, Prof. Susanne Scholz ile oda müziği çalışmaları yapmış ve akademiyi başarıyla tamamlamıştır.

“Hofkapelle München” Barok Orkestrası sanatçılarından Angelika Fichter (Barok keman) ile oluşturdukları duo ile Ekim 2016’da Almanya’nın çeşitli şehirlerinde sahne alacak olan sanatçı, bu konserlerde klavseniyle dönemin repertuvarından oda müziği ve solo eserleri seslendirecektir.

Mezzo soprano Senem Demircioğlu ile beraber sürdürdükleri “Şiirli Şarkılar” projesinde şairlerin şiirlerini şarkılaştırıp sahneye koyan Tamkan, bu projenin CD kayıtlarını Ekim 2016’da tamamlamıştır.
Fazıl Say’ın prodüktörlüğünde  piyasaya çıkacak olan albüm yakın zamanda dinleyicilerle buluşacaktır.
Sanatçı yoğun konser performanslarının yanı sıra piyano eğitmenliğine de aktif olarak devam etmektedir.


İmge Tilif (Keman)

1986 yılında Bursa’da doğan İmge Tilif, keman eğitimine 1998 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Kartal Akıncı ile başladı. 2004 yılında Detmold Müzik Akademisi’nde Prof Lukas David’in sınıfına kabul edildi. 2009 yılında “pekiyi” derece ile mezun olan İmge Tilif, yaylı dörtlüsü “Con Fuoco” ile Madrid Reina Sofia Yüksekokulu’nda tam burslu olarak Prof. Günther Pichler ile oda müziği, solo dalında ise Lübecek Müzik Akademisi’nde Prof. Elizabeth Weber ile master eğitimini tamamladı.

“Lukas David Ensemble” ile Türkiye, Yunanistan, İspanya, İtalya, Avusturya ve Tayland’da solist ve oda müziği sanatçısı olarak birçok konserde yer aldı. 2006 yılında Lukas David ile “Berliner Rundunk” radyosu için A.Schnittke, J.N.David ve F.Treiber’in eserlerinin duo kayıtlarını yaptı. 2007 yılında Lübbecke Senfoni Orkestrası ile M.Bruch Sol minör Keman Konçertosu’nu, Detmold Oda Orkestrası ve Yaşar Oda Orkestrası ile F.Mendelssohn’un Re minör Keman Konçertosu’nu ve Bielefeld Oda Orkestrası ile W.A.Mozart La Majör Keman Konçertosu’nu solist olarak seslendirdi. Prof. Lukas David’in besteci olan babası Johann Nepomuk David için her yıl farklı ülkelerde düzenlenen konserlerde solist ve oda müziği sanatçı olarak yer aldı.

2008 yılında Uluslararası Hannover Senfoni Orkestrası ile baş kemancı olarak Çin turnesi kapsamında sahne aldı ve yine baş kemancı olarak Detmold Müzik Akademisi Orkestrası ile Sir Roger Norrington’ın şefliğinde Almanya’da konserlere katıldı. Aynı yıl, 1.keman olarak yer aldığı “Con Fuoco” yaylı dörtlüsü ile Detmold Müzik Akademisi’nin düzenlediği oda müziği yarışmasında birincilik ödülünün sahibi oldu. 2006-2009 yılları arasında Prof. Eckhard Fischer’in daimi şefliği ve birçok misafir şef yönetiminde Detmold Oda Orkestrası’nda baş kemancılık görevini üstlendi.

2011 yılında Almanya’da düzenlenen “Possehl Stiftung” seçmelerinde yıllık öğrenim bursu kazandı. Her yıl İsviçre’de düzenlenen “Musikdorf Ernen Oda Müziği Festivali”nde yaylı dörtlü “Con Fuoco” ile birçok konserde yer aldı. Türkiye’de pek çok senfoni ve oda orkestrası ile konserler vermeye devam eden İmge Tilif; her yıl Ayvalık’ta düzenlenen Uluslararası Ayvalık Müzik Festivali’nde (AIMA)  solo, oda müziği dallarında konser vermekte ve 2. Keman grup şefi görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda Prof. Çiğdem İyicil ile Sanatta Yeterlik/Doktora çalışmalarını tamamladığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevliliğine devam etmektedir.YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: