TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Nihan Kaya'yla İyi Hissetme Atölyesi
27 Ekim Pazar
14:00 - 18:00


1. Oturum: Erteleme Sendromu
 
Nasıl düşündüğümüz, nasıl hissettiğimizi belirler. Yapmamız gereken bir işi sürekli ertelememize ve hatta klinik anlamda depresyon dediğimiz şeye neden olan, aslında belli düşünce biçimleridir ve bu düşünceleri değiştirirsek erteleme sendromunu ve klinik depresyonu da önleyebiliriz. Bu oturumda ayrıca, yığılan işlerimizin altından daha kolay kalkmak için yöntemler de önerilecek. 

Bazen, bir işi yapmamız, yarım saat sürer; yapmamamız ise birkaç gün, birkaç hafta, hatta birkaç ay. Bunun bilincinde olduğumuz halde, hangi psikoloji bizi o işi yapmaktan alıkoyuyor? Kolay şeyleri gözümüzde zorlaştıran şey nedir, nasıl alt edilebilir?

2. Oturum: Acıyı Ehlileştirmek

Hepimizin ama hepimizin başından mutlaka kötü şeyler geçmiştir. Fakat, önemli olan, başımıza ne geldiği değil: Başımıza gelenle ne yaptığımız. Bize öğretildiği gibi acıyla savaşmak, acının üstesinden gelmeye çalışmak, acıya ve deneyimlerimize karşı hiç de sağlıklı, verimli bir yaklaşım değil. Dezavantajlarımızı lehimize, acıyı yaratıcılığa ve güçlenmeye dönüştürebiliriz. Acımızı evcil bir hayvan gibi ehlileştirmesini, ondaki potansiyel gücü kendi yararımıza çevirmesini öğrenebiliriz. Acı sebepsiz değil, tersine, kişisel ve ruhsal gelişimimiz için yegane araçtır. Kendimizde yahut başkalarında "sorun" olarak gördüğümüz her şey, aslında sadece sonuçtur ve bir amaca hizmet eder. Sıkıntının bize anlatmaya çalıştığı şeye yüz çevirirsek o amacı asla kavrayamaz, değerlendiremeyiz.

3. Oturum: Depresyondan Korunmak

Kötü hissetmeye, erteleme sendromuna, depresyona yatkınlığı olan yakınımız, en başta kendimizdir. Kendimize veya başka bir yakınımıza, bu gibi durumlarda nasıl davranmalıyız? Depresyonu önlemek, depresyondayken bu durumdan çıkmak nasıl ve ne şekilde mümkün? Kendimize ve yakınlarımıza hangi yaygın davranış şekilleri durumu olduğundan daha kötü hale getiriyor? Psikolog/psikoterapist/psikiyatrist seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İdeal bir psikolog/psikoterapist/psikiyatristin özellikleri nelerdir?

4. Oturum: Gündelik Hayatta Hatalar ve İlişkiler

Ailemizle, arkadaşlarımızla, sevgilimizle/eşimizle, patronumuzla, çalışanlarımızla ilişkilerimizde neden sorun yaşıyoruz? Geriye dönüp baktığımızda “Ben bunu neden göremedim?” dediğimiz durumları neden öngöremedik? Bir ilişkiyi bitirmek bize neden acı verir? İnsanın herhangi bir sağlıklı ilişki kurması için önce kendi yalnızlığını kurması neden elzemdir? Sevilmeye ve onaylanmaya neden ihtiyaç duyuyoruz? 


Kayıt için:
info@gumuslukakademisi.org

YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: