TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Bağış Erten’le spor okur-yazarlığı
Bu bir spor yazarlığı/gazeteciliği atölyesi. Gazeteciliğin farklı ve özgün bir alanı olarak spor yazarlığının/gazeteciliğinin imkanlarını konuşacağız. 

Bu soruların cevabını arayacağız. Spor Yazarı Bağış Erten moderatörlüğünde otaklaşa bir yazı yazma pratiği bu. Ekoller, tarihe geçen yazılar, unutulmazlar portreler… Tüm bunlar eşliğinde kendi deneyimini kurma çabası.

Üç modül olarak tasarlanan atölyede, ilk olarak hedef; spor ve medya ilişkisini, medyanın diğer dallarıyla karşılaştırıp, Türkiye'deki spor ve medya ilişkisini; tarih, milliyetçilik, cinsiyetçilik, felsefe ve sosyoloji gibi alanlarla etkileşimi üzerinden bir çerçeveye oturtmak.
 
İkinci modülde gazetecilik deneyimi nasıl kuruluyor? Etik kriterler nelerdir? Pratikte işler nasıl yürüyor? Eleştirel bir zeminde dünya ve Türkiye karşılaştırması da dersin içeriğinde önemli bir yer tutacak. Görsel ve yazılı medyada spor gazeteciliğinin teorik altyapısını ve pratik sorunlarını ana eksene oturtacak bir atölye olacak. Bu modül aslında bir tür ‘media-watch’ (medya-izleme) olarak tanımlanabilir.

Son modül ise daha çok pratiğe odaklı. Spor gazeteciliğinin, genel gazetecilik içinde özgün bir alan olması, neredeyse tüm diğer gazetecilik biçimleriyle hem etkileşim içinde hem de özerk bir konuma sahip olmasından hareketle yazı yazma pratikleri sınanacak. Karşılaşma öyküsü-yazısı, köşe yazısı (kritik), TV metni gibi pratiklerden örnekler verilecek. Yeni dijital çağın imkanları üzerinden yeni bir spor gazeteciliği tarifi yapılacak. 

Program:

(7 hafta, haftada 3 saat, toplam 21 saat)

Spor Medyası: Hal ve Gidiş (1. hafta)

Nereden nereye gelindi? Memleket ve dünya mecraları nasıl gelişti? Tarihsel izlek ve bugünkü durum. Farklı mecralar mümkün mü? Geçmişten bugüne dil nasıl oturdu? Görsel bir sunum olacak. eskiden bugüne evrimin hikayesi gösterilecek. 

Spor gazeteciliği: Ayrıksı bir gazetecilik pratiği olarak spor gazeteciliği (2. ve 3. Hafta)

Spor medyasının diğer medyalarla ilişkisi. Toplumsal ve kültürel kodları. Kitlelerin afyonu, yeni siyaset alanı mı? Neden cinsiyetçi, neden eril, neden milliyetçi, neden ötekini dışlayan, neden sert bir dil bu? Sorun 'yapısal' mı? Nereye kadar esner, nereyde durur. Cinsiyetçi, maço, şoven bir dilden özgürlükçü, ufuk açıcı bir dile dönüşmenin imkanları var mı?  

Spor okur-yazarlığı: Bir hikaye anlatma etkinliği olarak spor yazarlığı (4., 5., 6. ve 7.  Hafta)

Bu bölümde asıl olarak dört ayrı yazı türü deneyimi olacak. 
1- İngilizlerin feature dediği, derin analiz yazısı.  
Bu konuda örnekler okunacak. Yerli, yabancı örnekler üzerinden yazı girişleri çalışılacak. Özellikle başlık, spot, giriş nasıl kurgulanmalı. Görüşler, veriler nasıl metne yedirilir, onun deneyimi kurgulanacak.  
2- Zaman ve hacim sınırı baskısı altında müsabaka yazısı
Gene yerli yabancı örnekler, sonra incelikler, sonra da zaman karşı yazım deneyimi.
3- Dergi yazısı
Bu daha çok teorik bir ders. Ödev üzerinden pratik yapılacak. Asıl dert hangi konular, hangi açıdan derinleştirmek gerek, konu daraltma gibi incelikler olacak. 
4- Yeni teknolojiler ve yeni mecralar (TV metni, infografik, internet analizleri, sosyal medya vs) 

------

(7 hafta, haftada 3 saat, toplam 21 saat)
*Başlama Tarihi: 30 Nisan Çarşamba 19.00


*Adres:
Gümüşlük Akademisi Vakfı İstanbul Şubesi
 Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

*Önceden kayıt yaptırınız.

Ayrıntılı bilgi, kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991
-----
Bağış Erten, 1973 Ankara doğumlu. 1998′de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde Yakın Tarih yüksek lisansını tamamladı ve iki yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra İletişim Yayınları’nda editörlük yaptı. Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce ansiklopedisinin yayın sekreteriydi. 
Bağış Erten, 11 senedir düzenli olarak yazılar yazıyor. Yazıları Radikal, Bizim Gazete, Ekspress, ve Four Four Two’da yayınlandı. Hala Radikal Gazetesi’nde yazarlık yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda Eurosport Türkiye’nin de Genel Yayın Yönetmeni olarak çalışıyor. Kadir Has Üniversitesi'nde Spor İletişimi Sertifika Programı'nın da koordinatörü. 
Erten aynı zamanda spor yorumcusu. Cnntürk'te başladığı spor yorumculuğuna Ntvspor'da devam ediyor. Ayrıca 'Yenilsen de Yensen de' ve 'Veni Vidi Vici' programını Banu Yelkovan'la birlikte hazırlıyor ve sunuyor.

YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: