TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Ahmet Coşkun’la Psikanaliz ve Edebiyat Atölyesi
21 Şubat-14 Mart, 4 Hafta
Cumartesi, 14.00-17.00


Bilinç ve psikanaliz kavramlarına aşinayız. Peki, bilinçdışı ne? İşleyişi nasıldır, nerede ikamet eder? Şimdi biraz daha zorlayıcı olmak için “Bilinçdışı ve devrim” diyorum. Buna ne demeli? Ancak böylesi bir kafa karışıklığına maruz kalmak bir şans sayılabilir. Bilinçdışı için içinde iplerini koparmaya kalkışan cinsellik ve saldırganlık barındırıyor diyerek üzerinde anlaşabilirsek, işte o duyguların bilince ulaşarak bir roman taslağı haline gelmesini de bir “devrim” olarak kabul edebiliriz pekâlâ. Taşıdığımız bilinçdışı duygular yaratıcı süreçlerin kaynağıdır. Oradaki ham malzemeye psikanaliz bilgisiyle ulaşmak mümkündür. Temel psikanaliz bilgisi yazma ve okuma sürecine katkıda bulunabilir. Roman kahramanlarının kişilik analizlerini yapabilmek kurmacanın dallanıp budaklanarak bir eser halini kazanmasını sağlayabilir.  Bir taslağın oluşumuna ya da sağlamasını yapmaya yardımcı olabilir. Ahmet Coşkun psikanaliz edebiyat - atölye çalışmasında size eşlik edecek

Program:

Ahmet Coşkun ile Psikanaliz ve Edebiyat Atölyesi 

1. hafta:  Kavramlar ve kuram:
- Bilinç, bilinçdışı, psikoz, nevroz, demans
- Psikoseksüel gelişim, İd, ego, süperego, savunma düzenekleri.

2. hafta: Psikanaliz ve mitoloji:
- Psikanaliz kuramının temellendirilmesinde mitolojik öyküler ayrı bir öneme sahiptir. Atölye çalışmasının bu bölümünde Oedipus, Electra, Narkissos gibi temel mitolojik öyküler interaktif olarak ele alınacaktır. 

3. hafta:  Shakespeare, Dostoyevski ya da günümüz edebiyat eserlerindeki kahramanların interaktif olarak ele alınması.  
                    
4. hafta:   Psikanalitik kurama dayandırılarak kurmaca deneyimleri

———
*4 hafta, 12 saat, 400 TL 
*Katılım 12 kişiyle sınırlıdır.
*Önceden kayıt yaptırınız.

Adres: Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

Ayrıntılı bilgi, kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991 

---------

Ahmet Coşkun: Tıp eğitiminden sonra psikiyatri ihtisası yaptı. Uzun yıllar klinisiyenlik yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazdı.  Aura ve Akıl Defteri adlı dergilerin çıkarılmasında yer aldı. İspinoz, Fransız Balkon ve Acuka isimli romanları yayımlanmıştır.  

YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: