TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

"Kara Kıta ve Dil" Senem Timuroğlu
6 Mart 2016, 13.00 - 15.00

Sigmund Freud,  kadın cinselliğini, belirlenemezliğini vurgulamak için “Kara Kıta” metaforuyla tasvir ederken,  psikanalitik teoriyi Erkek İnsanı merkeze alarak kurar. 

Freud’un takipçilerinden Jacques Lacan ise bu teoriyi bir adım daha ileriye götürerek dilin alanına taşır.  Bilinçdışının dil gibi yapılandığını ve bilinçdışının varlığını dile borçlu olduğunu söyler. Bu dilin yapısının ise Baba’nın Yasası yani Fallus’a göre düzenlendiğini ekler. 

Gösterenler zincirinden oluşan bu sembolik düzenin, Fallus ile dolayısıyla cinsel ilişki ve arzuyla doğrudan bağlantısı gözler önüne serildiğinde, feminist eleştirinin dil üzerine tefekküründe yeni bir boyut açılır.

Bu seminerde, Fransız Feminist kuramcılarının metinleri eşliğinde, tehlikeli ve vahşi bulduğu Afrika’yı zorbaca ehlileştiren beyaz Batılı sömürgecinin reflekslerine benzer işleyen Fallus merkezci dil sisteminin, kendinden farklı olanlara,  Kadınlara, LGBTİ bireylere, farklı erkekliklere uyguladığı baskı ve şiddetin yöntemleri üzerinde durulacaktır. 

Aynı zamanda, Fallus merkezci dilin “Kara Kıta”ya sürdüğü Ötekilerin, içselleştirdikleri karanlıktan, bu Dil sistemini adeta dinamitleyerek buldukları çıkış yolları,  Dünya ve Türk Edebiyatında karşılaştığımız örnekleri ele alınacaktır.  


----
*Adres: Halaskargazi caddesi. Şen Palas Apt. No; 146/6 Şişli _İstanbul
*Süre: 2 saat (konuşma süresi 75 dakika, tartışma 30 dakika, ara 15 dakika)
*Katılımcı sayısı: 50
*Ücret: Lisans öğrencilerine 25 TL, diğer 50 TL
*Önceden kayıt yaptırınız
*Kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
----
Senem Timuroğlu, 7 Haziran 1976’da Ankara’da doğdu.
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Paris’te Doğu Dilleri ve Kültürleri Enstitüsü’nde “Şahsi Mitini Arayan Adam: Ahmet Hamdi Tanpınar”;  Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünde “Esat Karakurt’un Romanlarında Erkek Kahramanlar” başlıklı teziyle iki yüksek lisans derecesi aldı. 

Paris Sorbonne IV’te “19. yüzyıl Osmanlı ve Fransız Kadın Edebiyatına Transnasyonal Bakışlar” adlı tezini yazmaktadır.
 
“Tarihte Kadın Yazarlar: Avrupa Edebiyat Kültürünün Yeni Yorumlarına Doğru” başlıklı COST Projesi’nde danışman olarak görev aldı. 

“19. ve 20.yüzyıl Kadın Edebiyatına Transnasyonal Bakışlar Çalıştayı”nı, “Osmanlı’dan Günümüze Kadınların Edebiyatı Sempozyumu”nu düzenledi.

Birçok ülkeden yazarın katılımıyla farklı üniversitelerden üç editörün hazırladığı Women Telling Nations adlı kitaba "Women's Nations from Ottoman to the New Republic in Fatma Aliye and Halide Edip Adıvar's Writing" başlıklı bir bölüm ile katkıda bulunmuştur. 

2009 yılından beri Özyeğin Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı derslerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet ve edebiyat üzerine seçmeli dersler vermektedir. Kitaplık, Varlık, Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi, Roman Kahramanları dergilerinde yazıları yayımlanmaktadır.  

Araştırma alanları arasında toplumsal cinsiyet, kadın edebiyatı tarihi, karşılaştırmalı feminist edebiyat, dişil yazı teorileri bulunmaktadır. 
Mert Deniz’in annesidir.  
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: