TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Kürt edebiyatında sürgünün izi:
Fırat Cewerî edebiyatı

9 Nisan Cumartesi, 18.00
Gümüşlük Akademisi - Arnavutköy


Gümüşlük Akademisi Arnavutköy'de, Ayşegül Tözeren'in yönlendiriciliğinde Kürt edebiyatında sürgünün izini sürerek, Firat Cewerî ile edebiyatı üzerine konuşacağız.

Firat Cewerî:

Kürt edebiyatının modern isimlerinden olan Firat Cewerî Mardin doğumlu. İlk gençlik yıllarını Nusaybin’de geçirdi. Yirmili yaşlarına varmadan Kürtçe edebiyata yöneldi. 1980 yılının hemen öncesinde İsveç’e yerleşti. O zamandan beri edebiyatın çeşitli alanlarında Kürtçe eserler üretmektedir. Kürt edebiyatını siyasetin cenderesinden çıkaran Nûdem dergisini on yıl boyunca aralıksız çıkardı. O yıllardan itibaren daha çok öykü alanında yoğunlaşan Cewerî aynı zamanda Dünya edebiyatından klasik ve modern onlarca eseri Kürtçeye çevirdi. Modern Kürt Edebiyatının temel taşı olarak nitelendirilen Hawar dergisini yeniden toparladı ve Nûdem yayınları arasından basılmasını sağladı. Firat Cewerî 1987 yılından itibaren İsveç Yazarlar Birliğinin üyesidir ve İsveç PEN kulübü yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra yıllarca Sürgündeki Yazarlar Komitesi’nin başkanlığını yaptı. Bugüne kadar Kürtçe on beş kitap yazan Cewerî Dostoyevski, J. Steinbeck, A. Çehov, S. Beckett, Yaşar Kemal, J. P. Sartre, Gunnar Ekelöf de dahil pek çok yazarın eserlerini Kürtçeye çevirdi. Kürtçe ve İsveççe edebi çalışmalarını sürdüren Cewerî’nin öyküleri İsveççe, Almanca, Farsça, Arapça ve Türkçeye çevrildi, Türkçede “Solgun Romans” adıyla öykülerinden bir de seçkisi yayınlanan Cewerî, aynı zamanda Kürtçede son yılların en önemli edebiyat olaylarından sayılan iki ciltlik “Antolojiya Çîrokên Kurdî”yi (Kürt Öykü Antolojisi) yayınlayarak geniş kitlelerin Kürt öykücülüğünü en başından bu yana tanımasında yardımcı oldu. Geç Bir Sonbahardı, Birini Öldüreceğim, Lehî  ve Maria Bir Melekti adlı romanlarıyla büyük ilgi görüren Fırat Cewerî, edebi çalışmalarını İsveç'te ve Türkiye'de devam etmektedir.

Ayşegül Tözeren:

1979 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyet sonrası eğitimini aynı fakültenin Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda sürdürmektedir. Yazıları BirGün Kitap, Evrensel Kültür, Mesele, Amargi, Ücra, Poetikhars ve (14 şubat) Dünyanın Öyküsü gibi yayınlarda yer aldı. Sibel Öz ile birlikte 16 müebbet hükümlünün metinlerinden oluşan bir derleme kitap olan Korkma Kimse Yok'un editörlüğünü yaptı.  Halen 14 Şubat Dünyanın Öyküsü dergisi yayın yönetmeni yardımcılığını sürdürmektedir.

——

*Adres:
Gümüşlük Akademisi Vakfı İstanbul Şubesi
 Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

*Önceden rezervasyon yapınız!

info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991 (10.00 - 19.00 saatleri arası...)
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: