TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Kördüğüm: Gündelik Hayatta Güncel Sanat
15 Ocak 2017 başlıyor!
4 hafta, Pazar 15.00 - 17.30


Dört haftalık bu seminer, sanatın sosyal ve siyasi hayata müdahale etme yöntemlerini tartışmayı amaçlıyor. Görsel sanatlar yüzyıllar boyunca siyasi, dini ve kurumsal birçok rol üstlendi. Peki güncel sanat gündelik hayatın içine nasıl giriyor? Sanatın gündelik hayatı dönüştürme potansiyeli nedir? Küratör Özge Ersoy ve sanatçı Merve Ünsal tarafından yönetilecek bu seminer, bu soruların cevaplarını Türkiye'de ve yurtdışında öne çıkan sanatçılar ve üretimleri üzerinden ele alacak. 

Program;

1. Hafta: Kamusal Alanda Sanat

Kamusal alan ile mahremin birbirine karıştığı Internet sonrası günümüzde sanat ne zaman kamusal olmaya başlar? sorusuna birlikte cevap aranacak. İlk seminerde, trafik kavşaklarında, şehir meydanlarında hızlıca yanından geçip gittiğimiz heykellerden başlayarak kamusal alanda sanatın tanımı gözden geçirilecek. 

2. Hafta: Yayın Mecrası Olarak Sanat

Gazeteden üniversite sınavı hazırlık kitabına, dil öğrenme kılavuzundan yemek kitabına birçok şekle girmiş olan sanatçı yayınları, diğer mecralarla kıyaslandığında ne gibi imkanlar sunabilir? Sanatçıların hızlı ve nispeten kolay bir şekilde daha büyük kitlelere ulaşmak için kullandığı sanatçı kitabı ve sanatçı yayını formatları, örnekler üzerinden tartışılacak. 
 
3. Hafta: Fotoğraf(la) Sanat

Günümüzde sanatçının cep telefonuyla fotoğraf çeken kişiden ne gibi bir farkı olabilir? Günlük hayatın her anına nüfuz etmiş olan fotoğraf çekme ve fotoğrafa bakma içgüdüsünü bugünden geriye giderek incelemeyi amaçlayan seminerde televizyondan naklen yayınlanan ilk savaş olan Vietnam Savaşı'ndan başlayarak fotoğrafın sanattaki yeri tartışılacak. 

4. Hafta: Performans Olarak Sanat

1960lardan itibaren ortaya çıktığı kabul edilen performans sanatını, sahne sanatlarıyla ilişkilendirerek okumayı amaçlayan seminerde, görsel sanatlarda performansın ne gibi alanlar açabileceği Fluxus, beden sanatı, süreç sanatı gibi başlıklar altında incelenecektir. 

---

Özge Ersoy, küratör ve yazar. Kar amacı gütmeyen sanat kuruluşu collectorspace'in program yöneticisi ve sanatçı odaklı yayın m-est.org'un editörü. Ersoy, 2015'te düzenlenen Uluslararası Venedik Bienali'nde Türkiye Pavyonu'ndaki 'Sarkis: Respiro' sergisinin asistan küratörlüğünü üstlendi. Modern Sanat Müzeleri ve Koleksiyonları Uluslararası Komitesi, FIAC, ARCOmadrid, SALT ve ARTER gibi kurum etkinliklerine konuşmacı olarak katılan Ersoy'un yazıları, Modern Painters, Domus Magazine, Nafas Magazine, Radikal, Istanbul Art News ve Art Unlimited gibi birçok mecrada yayımlandı. Boğaziçi ve Binghamton Üniversiteleri’nde uluslararası ilişkiler alanında lisans eğitimi alan Ersoy, yüksek lisansını Bard College’daki Küratöryal Çalışmalar Merkezi'nde tamamladı. ozgeersoy.tumblr.com

Merve Ünsal, sanatçı. İstanbul, Beyrut, Londra ve Berlin'de sergilere katıldı. Online yayıncılık inisiyatifi m-est.org'un kurucu editörü olan Ünsal, Artforum, Art Agenda, Flash Art, Canadian Art, DARE Magazine, XXI, Art Unlimited ve Sanat Dünyamız gibi birçok yayına katkıda bulundu. Lisans eğitimini Princeton Üniversitesi'nde Sanat Tarihi ve Görsel Sanatlar alanında tamamlayan Ünsal, Parsons The New School for Design'da fotoğraf alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Sanatçı, Delfina Vakfı (Londra), Banff Centre (Banff) ve Homework Space (Beyrut) vb. araştırma ve misafirlik programlarına katıldı. http://munsal.tumblr.com/
——

*4 hafta, 400 TL  
*Pazar günleri 15.00 - 17.30
*Öğrencilere %15 indirim.
*Katılım 12 kişiyle sınırlıdır.
*Önceden kayıt yaptırınız.

*Adres:
Gümüşlük Akademisi Vakfı İstanbul Şubesi
 Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

Kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991 (10.00 - 19.00 saatleri arasında...)

YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: