TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Gümüşlük Akademisi’nde Müzik
01 Temmuz - 30 Ağustos 2018

Ses ve Piyano Dersleri


Program:

Senem Demircioğlu’yla Ses Eğitimi

• Doğru nefes kullanımı.
• Klasik şan tekniği temel alınarak, nefes ve vücut koordinasyonu eğitimi,

• Temel ses egzersizleriyle şan tekniğini geliştirme ve vücut kondisyonu sağlama,
• Seviyeye ve ses rengine göre talep edilen ve eğitimci tarafından ön görülen eserler üzerine detaylı teknik eğitim ve yorumlama teknikleri,
• Çalışılan repertuvara göre diksiyon, fonetik ve telaffuz çalışması,
• Yine çalışılan eserler doğrultusunda sahnede oyunculuk ve estetik vücut kullanımı,
• Talep edildiği takdirde konservatuvar giriş sınavlarına hazırlık çalışmaları...


İklim Tamkan’la Piyano 

• Enstrümanla vücudun bağı ve bu ilişkinin doğru bir temel üzerinde şekillendirilmesi,
•  Performans esnasında vücudun doğru kullanımı,
• Teknik egzersizlerle kondisyon çalışmaları,
• Dönemlere göre artikülasyon ve müzikalite çalışmaları,
• Piyanoda deşifre ve hızlı okuma teknikleri,
• Repertuvar çalışmaları,
•Talep edildiği takdirde konservatuvar giriş sınavlarına hazırlık çalışmaları...Senem Demircioğlu ve İklim Tamkan'la Müzik Teori ve Solfej Çalışmaları


• Temel solfej eğitimi; akıcı bir şekilde sesli & bona nota okuma, nota
yazma.
• Temel solfej eğitimine ek olarak tek sesli, iki sesli dikte ve ritm
  diktesi yazma, deşifre yapma.
• Müzik teori için, müzik terimlerinin açıklamalarıyla öğrenimi. Temel
  armoni bilgilerinin hem yazılı hem işitsel öğrenimi.
• Temel akor bilgisi ve armoni bilgilerinin hem yazılı, hem işitsel, hem
   çalarak öğrenimi. 
• Teknik okuma ve yazma dışında, müzikal okuma öğrenimi.
• Seçilecek ufak eserlerin form analizleri.  

---//---

• Dersler 60 dk. yapılacaktır.
• Şan ve Piyano ders ücreti günlük 175 TL. (Dersler hocayla teke tek yapılacaktır.) 
• Yaş sınırı alt limit: 
Ses eğitimi: 16, Piyano, müzik teori ve solfej dersleri için: 11
• Çalışma gün ve saatleri katılımcıyla birlikte kararlaştırılacaktır.
*Şan ve Piyano dersleri için Gümüşlük Akademisi'nde konaklama ücretlerinde %20, öğrencilere ise %25 indirim uygulanacaktır.
*Müzik Teori ve Solfej Çalışmaları katılım ücreti üç gün 200 TL.


Kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org


---//---

Senem Demircioğlu (Mezzo Soprano)

Ankara’da doğdu. 1998’de başladığı Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano bölümünde Doç. Hülya Ardıç’ın öğrencisi olan sanatçı 2006’da Piyano Ana Sanat Dalı'ndan mezun oldu ve aynı yıl opera bölümünde Payam Koryak ile şan çalışmalarına başladı.

2009’da Bulgaristan Sofya'da düzenlenen “Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması”nda birincilik ödülünü kazandı. 

Opera Ana Sanat Dali’dan 2012’de pekiyi dereceyle mezun olup eğitimine Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi'nde Prof. Ulf Baestlein’ın master öğrencisi olarak devam etti.

Bu sürecte Prof. K. Wessel, A. Felle, A. Kirchschlager gibi isimlerin ustalık sınıflarına katıldı. 

Master öğrenimi sırasında; M. Ravel’in “L’enfant et les Sortileges” operasından “Maman, La Tasse Chinoise ve La Libellule” rollerini,   O. Nicolai’nin “Die lustigen Weiber von Windsor” operasından "Frau Reich" rolünü, G. Donizetti’nin “Le Convenienze ed Inconvenienze Teatrali” operasından “Dorotea” rolünü seslendirdi.

Fazıl Say’ın Madımak katliamı için bestelediği “Ses” adlı oda operasının Mezzo Soprano solistliğini yapan sanatçı yine Say’ın bestelediği Gezi Park III’ün Türkiye prömiyerinde sahne aldı. Gezi olaylarının 1. yıl dönümünde “Volkstheater Wien”de gerçekleştirilen “Gezi Concert”de  F. Say ile "İlk Şarkılar"ı seslendirdi.

2014 yilinda Almanya Leipzig’de "Alte Musik Fest”e J. A. Hasse’nin “La Semiramide Riconosciuta” operasında “Scitalce” rolü icin davet edildi. 
2014-2015 sezonunda, E. Naske’nin "Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch" operasından "Tyrannja Vamperl" başrolü ile Graz Oper’de debut yaptı. Ve bu rolle Avusturya basınında önemli kritikler aldı. 

2015-2016 sezonunda, Engelbert Humperdinck’in bestelediği, Viyana Taschen Oper&Graz Oper produksiyonu “Schneewittchen” eserinde “Böse Königin” rolünü seslendirdi. 

Opera hayatına Avusturya’da aktif bir şekilde devam eden Demircioğlu, şu sıralar piyanist İklim Tamkan ile, Fazıl Say prodüktörlüğündeki albüm çalışmalarına devam etmektedir.  


İklim Tamkan (Piyano, Klavsen) 

İzmir’de doğan sanatçı, müzik eğitimine 1995 yılında H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Güherdal Çakırsoy ve Prof. İlhan Baran ile başladı.

D.E.Ü. İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Aykut Yafeile sürdürdüğü 6 yıllık eğitimi süresince çeşitli şehirlerde sayısız konser ve resitaller verdi. Türkiye’deki eğitim süreci boyunca Ayşegül Sarıca, Ali Darmar, Namık Sultanov ve Giovanni Battel gibi sanatçılarla da çalışma fırsatı buldu.
Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. İ.Häusler ile çalışmalarına devam eden Tamkan, 2002 yılında Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Solistlik Bölümü’ne, uzun yıllar Avrupa Piyano Eğitimciler Derneği başkanlığını da sürdürmüş olan Prof. Walter Groppenberger’in sınıfına kabul edildi.

Tamkan, piyano “solistlik” bölümünde sürdürdüğü eğitiminin yanında “ piyano pedagojisi” eğitimi de almaya karar vererek 2007 yılında aynı üniversitenin pedagoji enstitüsünde çalışmalarına başladı, piyano solistlik eğitimini bu bölümle beraber paralel olarak sürdürmeye devam etti.

Eğitimi esnasında uzmanlığını -“eski müzik” enstitüsüne bağlı olan – klavsen dalında yapan Tamkan, klavsen hocalarının da teşvikiyle bu enstrümanı “yan dal” olarak icra etmekle yetinmek istemedi ve aynı üniversitenin Eski Müzik Enstitüsü Klavsen Ana Sanat Dalı Solistlik Bölümü’ne birincilikle kabul edilerek dünyaca ünlü müzisyen ve pedagog Prof. Jesper Christensen ile klavsen hayatına başlamış oldu. Prof. Eva Maria Pollerus, Prof. Michael Hell ve Merit Eichorn gibi değerli isimlerle devam ettirdi.

Eğitimi süresince çeşitli Avrupa ülkelerinde Roland Batik, Prof. Bronislawa Kawalla, Prof. Tadeusz Chmielewski, Prof. Elzbiata Guzek-Soini, Prof. Oleg Krimmner ve Laurent Boullett gibi dünyaca ünlü müzisyenlerle masterclass çalışmaları yapan Tamkan, ayrıca klavsen dalında İtalya Montisi’deki The Piccola Accademia ustalık sınıfına kabul edilerek akademiyi başarıyla tamamladı.

Tamkan İtalya, Polonya, İsviçre, Slovenya, Almanya gibi birçok ülkede resitaller ve oda müziği konserleri verdi. Sanatçı, İtalya’da yapılan  Uluslararası Valtidone Genç Yetenekler Yarışması’nda piyano dalında üçüncülük ödülü, klavsen dalında Uluslararası Kiwanis Ödülü’nün yanı sıra Avusturya Devleti tarafından verilen Martha Debelli ödülü ve bursunu arka arkaya iki defa kazanmıştır.

2014 yılında Türkiye’ye dönen sanatçı,  Mehmet Turgut’un “Ala Portreler”  isimli fotoğraf sergisinin- kısa filminin müziklerini bestelemiştir.

Tamkan aynı yıl  Ayşen Gruda’nın başrolünü oynadığı ve genç kadın oyuncularla birlikte sahnelenen “Kadınlar Hep Gülmeli” isimli politik-komedi oyunun müziklerini de canlı performansıyla sahneye taşımıştır.

Yine aynı yıl içerisinde piyasaya sürülen, Metin Altıok’a saygı “Anka” albümünde prodüktör ve icracı olarak iki şarkısı bulunan Tamkan, bu iki şarkıyı Mezzo soprano Senem Demircioğlu ve Güneş Duru solistliğinde seslendirmiştir.

Tamkan Aralık 2014’te St Antuan Kilisesi’nde sahne aldığı konserde “İstanbul Barok Orkestrası” ile beraber Türkiye’de daha önce hiç seslendirilmemiş olan özel bir repertuvarı klavsen ve kilise orguyla dinleyicilerle buluşturmuştur.

Sanatçı 2016 yılında Avusturya “Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi” Oberschützen Akademisi’nde Prof. Michael Hell ile klavsen ve Generalbass, Prof. Susanne Scholz ile oda müziği çalışmaları yapmış ve akademiyi başarıyla tamamlamıştır.

“Hofkapelle München” Barok Orkestrası sanatçılarından Angelika Fichter (Barok keman) ile oluşturdukları duo ile Ekim 2016’da Almanya’nın çeşitli şehirlerinde sahne alan sanatçı, bu konser serisinde klavseniyle dönemin repertuvarından oda müziği ve solo eserler seslendirmiştir.

Mezzo soprano Senem Demircioğlu ile beraber sürdürdükleri “Şiirli Şarkılar” projesinde şairlerin şiirlerini şarkılaştırıp sahneye koyan Tamkan, bu projenin CD kaydını Ekim 2016’da tamamlamıştır.
Ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ın prodüktörlüğünde piyasaya çıkmış olan "İlk Atlas" isimli albüm Mart 2017'de Ada Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. 

Mayıs 2017'de oyuncu Yetkin Dikinciler ve Senem Demircioğlu ile beraber  "Yarın'a davet Nazım Hikmet" isimli özel bir gösteriyle seyircileriyle buluşan sanatçı, bu projeyi Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde sahnelemeye devam etmektedir.

Tamkan yoğun konser performanslarının yanı sıra piyano eğitmenliğine de aktif olarak devam etmektedir.

Iklim Tamkan
www.iklimtamkan.com


YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: