TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Gümüşlük Akademisi 2017 Sanat Atölyeleri Programı

Gümüşlük Akademisi, 2017 yaz programı dahilinde Güncel Sanat alanında çalışan genç sanatçılara imkan sağlamaya devam edecek. Jennifer İpekel (1988) ve Burak Ata (1988), misafir sanatçı olarak üçer hafta Akademi'de konaklayarak yeni serilerini Akademi'nin atölyesinde üretecekler. Sinan Logie'nin Gümüşlük Akademisi'ndeki tek kişilik yeni sergisi ise 22 Temmuz'da açılacak ve yaz sonuna kadar devam edecek.

Brüksel Özgür Üniversitesi Victor Horta Mimarlık Fakültesi'nden mezun olan Sinan Logie, mimari ile başladığı profesyonel hayatına akademisyen ve ressam olarak devam etmekte. Çocuk yaşlarından beri kaykayla da ilgilenen ve Belçika'da kamusal kaykay parkurlarının mimari projelerine de imza atmış olan Logie'nin sanat üretimine, içinde bulunduğumuz 'antroposen çağ'ın şehir görüntüleri ilham oluyor. Şehri, kah bir mimar ve akademisyen, kah bir kent aktivisti, kah bir kaykay sporcusu olarak alımlayıp kağıt ve tuvallere aktaran Logie, kısa zamanda Türkiye'de benzerlerinden ayrışan tamamen kendisine has güncel bir soyut resim dili geliştirmeyi başardı. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Mimarlık Fakültesi lisans ve yükseklisans stüdyolarında ders vermekte olan Logie'nin 2014 yılında Yoann Morvan ile beraber Fransızca kaleme aldığı İstanbul 2023 isimli kitabı, 2017 Mayıs ayında İletişim Yayınları tarafından Türkiye'de de okuyucuyla buluştu. İstanbul ve Ankara'da açtığı tek kişilik sergilerinin yanı sıra, Logie'nin eserleri SALT ve Roma'daki Museo Maxxi gibi saygın kurumlarda sergilendi ve Vehbi Koç Vakfı Koleksiyonu'na dahil edildi. Logie halen İstanbul'da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

Güçlü bir dışavurumcu ve anlatımcı resim dili ile kendisini ifade eden Jennifer İpekel, ilk tek kişilik sergisini 2017 senesinde Öktem&Aykut'ta gerçekleştirdi. İpekel, 2011'de New York'taki Parsons School of Design'da lisans, 2015 yılında ise Londra'daki Chelsea School of Arts'ta yükseklisans öğrenimlerini tamamladı. Özgün malzeme kullanımı ile jestik ve süslemeci çalışmalarında İpekel, hem Eren Eyüboğlu'ndan Semiha Berksoy'a Türkiye sanat tarihinin belli başlı kadın dışavurumcularının güncel bir Feminist halkasını teşkil ediyor, hem de doğa soyutlamaları ile Akdeniz renklerinin yeni bir yorumunu sunuyor. İpekel halen İstanbul'da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun olan Burak Ata, kendi kuşağının dokunaklı ve yumuşak resim dilinin en özgün temsilcilerinden. Ortaçağ ve Rönesans döneminin Avrupa resmine referanslar veren ve bugünün ruhunu o günün sanatsal ifade yordamı ile çerçeveleyen Ata, 2017 Eylül ayı içerisinde Akademi'de kaldığı süre boyunca, 2013 yılında başladığı Yaz Rehaveti serisinin yeni eserlerini üretecek. Ata, halen İstanbul'da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: