TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Gümüşlük Akademisi’nde Felsefe Mevsimi
Poedat Kolektifi’nin düzenlediği “Felsefe Mevsimi” Gümüşlük Akademisi’nde... 
Felsefe Mevsimi, 17-21 Temmuz ve 22-26 Temmuz 2014 tarihleri arasında olmak üzere iki dönem gerçekleşecek. Çalışmanın temaları ilk dönem için; varlık bilimi, bilgi kuramı, estetik, etik ve toplum. İkinci dönem için; bilinç, benlik, dil ve kültürel çalışmalar. 

Ayrıntılı bilgi için:

http://poedat.org/2014-bodrum-felsefe-mevsimi-1-donem/ 
http://poedat.org/2014-bodrum-felsefe-mevsimi-2-donem/ 

Facebook: facebook.com/poedat
Twitter: twitter.com/poedat

Başvurular lise (üç, dört) ve üniversite öğrencilerine 1 Şubat-15 Nisan tarihleri arasında açık.

Program:

1. Dönem (17-21 Temmuz 2014)

Temalar: Varlık bilimi, bilgi kuramı, estetik, etik, toplum

Zaman kavramı Aristoteles, Gottfried Wilhelm Leibniz Leibniz, Samuel Clarke ve Martin Heidegger ile incelenecek, “Bilgiye ulaşmak imkansız mı? Bilimsel yasalar birer varsayım olmaktan öteye geçemiyorlar mı?” gibi sorulara cevap aranacak. Estetik ve etik temalarının tartışmaları ise edebiyat ve sinema yapıtlarına doğrultulan duyguların gerçekliği üzerinden başlayıp kültürel değerler ve temsilî demokrasi ile devam edecek. Karl Marx ve Max Weber ile toplumsal sınıflar araştırılacak, Gilbert Modeli, Pierre Bourdieu’da “estetik tat” konuşulacak. Max Frisch’den Homo Faber ise baştan sona ele alınacak.

2. Dönem (22-26 Temmuz 2014)

Temalar: Bilinç, benlik, dil, estetik, kültürel çalışmalar

20. yüzyıl felsefesinde bilinç, Erving Goffman’ın dramaturjik çözümlemesi, dili büken “mantıksal yanıltmacalar” masaya yatırılacak, İkinci Yeni’nin anlam bilimi irdelenecek. Estetik tartışmalarının kapısı Jean Baudrillard’ın Sanat Komplosu aracılığıyla Marcel Duchamp, Andy Warhol, tüketim endüstrisi, simülatif yapay gerçeklik, “transestetik” ve müzik felsefesi üzerinden ilerleyecek.
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: